Program Details

Aside from banquet, all sessions will be held in level 5 Hilton Brisbane

Day 1: Wednesday, 16 May 2018

Time

Tutorial / Workshop Title

08:30 Registration
Tutorial on Nonlinear Model Predictive Control for Robotics (Lockyer room)
Workshop on Combining Task and Motion Planning In the Frame of Cloud Robotics (Moreton room)
18:00 Welcome Reception (Level 5 Hilton)
20:00 End

All technical sessions will be held in Queens Ballroom, Level 5 Hilton Brisbane

Day 2: Thursday, 17 May 2018

Session

Time

Paper Title

Authors

08:00 Registration
08:50 Welcome
Plenary 09:00 Blake Hannaford
T1
10:00 The Control Toolbox – An Open-Source C++ Library for Robotics, Optimal and Model Predictive Control Markus Giftthaler, Michael Neunert*, Markus Stäuble, Jonas Buchli
10:15 An Open-Source Architecture for Simulation, Execution and Analysis of Real-Time Robotics Systems Dennis Wigand*, Pouya Mohammadi, Enrico Mingo Hoffman, Sebastian Wrede, Jochen J. Steil, Nikos Tsagarakis
10:30 Morning Tea
11:00 Antonio Lopez
T2
11:30 Investigating Heterogeneous Planning Spaces Aakriti Upadhyay*, Chinwe Ekenna
11:45 Conditional Task and Motion Planning through an Effort-Based Approach Nicola Castaman, Elisa Tosello*, Enrico Pagello
12:00 Modeling and Simulation of an Offshore Crane Ronny Landsverk, Jing Zhou*
12:00 ROS-Health: An Open-Source Framework for Neurorobotics Gloria Beraldo, Nicola Castaman, Roberto Bortoletto, Enrico Pagello, José del R. Millán, Luca Tonin, Emanuele Menegatti*
12:15 Lunch Break (Lunch Provided)
Industry Session
14:00 Plenary: Nuttapong Chentanez (nVidia)
15:00 Afternoon Tea
15:30 Presentations + Discussion (Kinova, Transmax, nuTonomy, Toyota Research Institute)
17:00 End

 

Day 3: Friday, 18 May 2018

Session

Time

Paper Title

Authors

Plenary 8:30 Katsu Yamane
F1
9:30 Online Eye-Robot Self-Calibration Arnaud Tanguy*,Andrew Ian Comport,Abderrahmane Kheddar
9:45 Self-Controlled Walking Robot with Gyro Sensor Network for Stable Movement on Non-Smooth Surfaces Sunandan Dutta*, Tapas Kumar Maiti, Yoshihiro Ochi, Mitiko Miura-Mattausch, Sandip Bhattacharya, Dondee Navarro, Naoto Yorino, Hans Jurgen Mattausch
10:00 Morning Tea
10:30 Jozsef Kovecses
F2
11:00 CU-Brick Cable-Driven Robot for Automated Construction of Complex Brick Structures: From Simulation to Hardware Realisation Yulong Wu, Hung Hon Cheng, Adam Fingrut, Kristof Crolla, Yeung Yam, Darwin Lau*
11:15 Simulating Differential Games with Improved Fidelity to Better Inform Cooperative & Adversarial Two Vehicle UAV Flight Anne Redulla, Surya Singh*
11:30 Increased Visibility Sampling for Probabilistic Roadmaps Rahul Kala*
11:45 Adjustable Robots for Highly Dynamic Tasks Bradley Canaday,Samuel Zapolsky*,Evan Drumwright
12:00 Lunch Break (Lunch Provided)
13:30 Emo Todorov
F3
14:00 Synchrono: An Open-Source Framework for Physics-Based Simulation of Collaborating Robots Dan Negrut*, Radu Serban, Asher Elmquist, Dylan Hatch
14:15 NonLinear Model Predictive Control with Adaptive Time-Mesh Refinement Ciro Potena*, Bartolomeo Della Corte, Daniele Nardi, Giorgio Grisetti, Alberto Pretto
14:30 Modeling Human-Likeness in Approaching Motions of Dual-Arm Autonomous Robots Nestor Garcia*, Jan Rosell, Raul Suarez
14:45 Analysis of a simple model for post-impact dynamics active compliance in humanoids falls with nonlinear optimization Vincent Samy, Karim Bouyarmane, Abderrahmane Kheddar*
15:00 Afternoon Tea
15:30 Sam Zapolsky
F4
16:00 Reinforcement learning for non-prehensile manipulation: Transfer from simulation to physical system Kendall Lowrey*, Svetoslav Kolev, Jeremy Dao, Aravind Rajeshwaran, Emanuel Todorov
16:15 Dynamic Programming Accelerated Evolutionary Planning for Constrained Robotic Missions Rahul Kala*
16:30 Surface/Subsurface Mapping with an Integrated Rover-GPR System, A Simulation Approach Georgios Kouros*, Christos Psarras, Ioannis Kostavelis, Dimitris Giakoumis, Dimistrios Tzovaras
16:45 Hybrid map mosaicing: A novel approach for large area mapping Brice Renaudeau*, Ouiddad Labbani-Igbida, Gilles Mourioux
18:00 Banquet
21:00 End

 

Day 4: Saturday, 19 May 2018

Session

Time

Paper Title

Authors

Plenary 8:30 Ming C. Lin
S1
9:30 Dynamics Simulation for an Upper-Limb Human-Exoskeleton Assistance System in a Latent-Space Controlled Tool Manipulation Task Johannes Kuehn*, Tingli Hu, Moritz Schappler, Sami Haddadin
9:45 Reactive path planning for collaborative robot using configuration space skeletonization Guillaume Fuseiller*, Romain MARIE, Gilles Mourioux, Erick Duno, Ouiddad Labbani-Igbida
10:00 Morning Tea
10:30 Nicolas Hudson
S2
11:00 The Sleepwalker Framework: Verification and Validation of Autonomous Vehicles by Mixed Reality LiDAR Stimulation Marc René Zofka*, Marc Essinger, Tobias Fleck, Ralf Kohlhaas, Johann Marius Zöllner
11:15 Learning from Outside the Viability Kernel: Why we Should Build Robots that can Fail with Grace Steve Walter Heim*, Alexander Sprowitz
11:30 Comparison of Control Methods: Learning Robotics Manipulation with Contact Dynamics Kedao Wang, Yong Li*
11:45 Broadening Applicability of Swarm-Robotic Foraging Through Constraint Relaxation John Harwell*, Maria Gini
12:00 DoShiCo challenge: Domain Shift in Control prediction Klaas Kelchtermans*, Tinne Tuytelaars
 Panel Discussion 12:15 Future of Simulation (Lunch Provided)
14:15 Awards ceremony + Closing
14:30 End